Automatyczna kopia bezpieczeństwa Twojego serwera Plesk krok po kroku

Jednym z elementów Twojej strategii robienia kopii bezpieczeństwa powinien być backup całego serwera. Jednak już na starcie rodzi się kilka pytań.

  • Jak zrobić backup całego serwera za pomocą Pleska?
  • Czy kopie bezpieczeństwa przechowywać lokalnie, czy na zewnętrznym serwerze?
  • Jaki typ robienia kopii wybrać, pełny czy przyrostowy?

Nie traćmy więc czasu i od razu przejdźmy do rzeczy.

Na początek musisz wiedzieć, że Plesk pozwala na tworzenie, a następnie przechowywanie backupu lokalnie, zatem na dysku lokalnego serwera lub zewnętrznie np. w chmurze.

W przypadku backupu serwera polecam tę drugą opcję. Jeżeli z jakichś powodów stracisz całkowicie dostęp do serwera, trzymając kopie bezpieczeństwa lokalnie, również tracisz do nich dostęp, logiczne prawda?

Aby tego uniknąć, warto trzymać backupy na zewnętrznym serwerze lub chmurze. Wtedy mimo utraty dostępu do serwera, zachowasz dostęp do backupów i w razie konieczności możesz przywrócić taką kopię bezpieczeństwa na innej maszynie.

Plesk pozwala na przesłanie backupu na inny serwer za pomocą tradycyjnego połączenia FTP(S) lub coraz częściej stosowanego SFTP. Jednak w tym przypadku potrzebny Ci będzie skonfigurowany drugi serwer, specjalnie na potrzeby backupu.

Prostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z chmury. Plesk oferuje integracje z następującymi dostawcami chmury:

  • Dropbox
  • Amazon
  • Dysk Google
  • Digital Ocean Backup

Ja aktualnie korzystam z Dropboxa.

Jeżeli też będziesz się zastanawiać nad Dropboxem, to poniżej znajdziesz kilka ważnych informacji dla Ciebie.

Dropbox nie wystawi Ci faktury z Twoim numerem VAT (NIP) na fakturze wraz z oznaczeniem obciążenie odwrotne w przypadku najmniejszego pakietu za 12 euro miesięcznie. Jest to ważne, ponieważ tylko taką fakturę możesz bezproblemowo zaksięgować i rozliczyć jeżeli prowadzisz firmę.

Taką fakturę możesz otrzymać dopiero od planu za 20 euro miesięcznie.

Z tego powodu, jeżeli nie masz zamiaru przechowywać dużej ilości kopii zapasowych (nie więcej niż 1 Terabajt), to korzystniejsze dla Ciebie będzie skorzystanie z chmury Amazon i integracji Plesk dla niej.

W przypadku Amazonu dostajesz fakturę od polskiego oddziału spółki, którą księguje się jak normalną fakturę krajową (aczkolwiek płatność jest w dolarach). Nie ma też tutaj znaczenia czy w danym miesiącu zostały wykorzystane zasoby za 1zł czy za 100zł.

Ok, ruszamy.

W pierwszej kolejności zainstalujmy dodatek integrujący Pleska z chmurą, np. Dropboxem.

W tym celu kliknij zakładkę „Rozszerzenia”, następnie wprowadź nazwę wybranej chmury, np. „Dropbox”.

Następnie kliknij przycisk „Zainstaluj za darmo”.

Po instalacji kliknij przycisk „Otwórz”.

Teraz wybierz zakładkę „Ustawienia zdalnego przechowywania”.

Następnie wybierz przed chwilą zainstalowany dodatek do backupu, w moim przypadku jest to „Dropbox Backup”.

Dropbox posiada dwa typy kont, Osobiste oraz Biznesowe. Jeżeli posiadasz aktywne obydwa, to teraz zostaniesz poproszony o wybór tego, na który chcesz przesyłać dane.

Następnie zostaniesz poproszony o potwierdzenie autoryzacji. Aby potwierdzić połączenie Pleska z Twoim kontem Dropbox, kliknij w link potwierdzający autoryzację.

Konto zostało połączone. Musisz jeszcze jedynie kliknąć przycisk „Ok”, aby potwierdzić połączenie.

Od tej chwili Twój Plesk będzie mógł wysyłać dane na Twoje konto Dropbox.

Ustawmy teraz cykliczny automatyczny backup Twojego serwera, który będzie wysyłany na Twoje konto Dropbox.

W tym celu kliknij w link „Menadżer kopii zapasowej”.

Teraz wybierz zakładkę „Plan zajęć”.

Wyświetli Ci się formularz, za pomocą którego ustawisz automatyczny backup Twojego serwera.

Oto jak to zrobić krok po kroku.

1) Zaznacz opcję „Uruchom zadanie tworzenia kopii zapasowej”.

2) Wybierz czas, kiedy ma zostać uruchamiane zadanie kopii zapasowej, np. codziennie o północy. Polecam wybrać godziny, kiedy serwer jest najmniej obciążony, np. nocne.

3) Pozostaw odznaczony chekbox „Użyj przyrostowej kopii zapasowej”.

Dlaczego?

Są ku temu dwa powody.

Po pierwsze, backup przyrostowy przy backupie całego serwera powoduje znaczne obciążenie dysku.

Po drugie, w przypadku przyrostowej kopii zapasowej, jeżeli zostanie usunięta główna kopia zapasowa, to zostaną też usunięte powiązane z nią kopie przyrostowe. Zatem jeżeli tworzysz pełne kopie zapasowe co tydzień, a przez resztę dni tygodnia kopie przyrostowe, to usunięcie pełnej kopii spowoduje też usunięcie pozostałych 6 kopii przyrostowych z reszty dni powiązanych z daną pełną kopią.

W przypadku backupu całego serwera, w większości przypadków nie będzie to najlepsze rozwiązanie.

Czy to znaczy, że kopie przyrostowe są złe?

Zdecydowanie nie. Świetnie się sprawdzą, jeżeli przechowujesz backup lokalnie na serwerze. Pozwolą Ci wtedy zaoszczędzić sporo miejsca na dysku.

Przywracanie pojedynczej witryny z backupu systemowego, który teraz tworzymy jest możliwe, aczkolwiek zajmuje bardzo dużo czasu i wymaga sporej ilości miejsca na dysku.

Jeżeli potrzebujesz szybko przywrócić pojedynczą aplikację, to lokalny backup aplikacji (pojedynczej subskrypcji) sprawdzi się o wiele lepiej i warto skonfigurować od razu przy instalowaniu aplikacji.

4) Wprowadź liczbę dni, po których upływie dana kopia zapasowa ma zostać automatycznie usunięta.

5) Wybierz, co chcesz umieścić w kopii bezpieczeństwa. Zazwyczaj będziesz chcieć pozostawić zaznaczone wszystkie elementy.

6) Wybierz miejsce, gdzie chcesz przechowywać kopię zapasową. Ja zaznaczam wcześniej skonfigurowaną opcję z Dropboxem.

7) Pozostaw zaznaczoną opcje powiadomienia mailowego w razie, gdyby kopia bezpieczeństwa z jakichś powodów przestała się wykonywać prawidłowo.

8) Kliknij przycisk „OK”.

To wszystko! Od teraz backup wszystkich stron na serwerze będzie tworzony cyklicznie i wysyłany do chmury.

Należy pamiętać, że backup Pleska nie robi kopii bezpieczeństwa wszystkich rzeczy na serwerze. W utworzonych kopiach bezpieczeństwa nie zostaną uwzględnione następujące rzeczy:

  • Ustawienia Backupu (w tym skonfigurowane wcześniej ustawienia FTP(S), ustawania backupu w chmurze, ustawienia zaplanowanych backupów).
  • Ustawienia Firewalla.
  • Dodatkowe konta administratora.
  • Dodatkowe serwery Mail/DNS.
  • Dodatkowe serwery DB.
  • Zainstalowane dodatki oraz ich konfiguracja, w tym aplikacje uruchomione za pomocą dodatku Dokera.
  • Wewnętrzne ustawienia Pleska.
  • Ustawienia interpretatora PHP.
  • Klucze używane do autoryzacji wywołań XML API.

W praktyce oznacza to, ze jeśli będziesz musieć przywrócić cały serwer, w całości z kopii bezpieczeństwa Plesk, to nie unikniesz dodatkowej konfiguracji serwera, ponieważ nie wszystkie ustawienia zostaną odwzorowane na nowym serwerze.

Innymi słowy będziesz mieć trochę dodatkowej pracy.

Z tego powodu, jeżeli korzystasz z technologii VPS lub Chmury, to warto dodatkowo robić tz. snapshoty. Większość dostawców VPSów oraz chmur umożliwia robienie snapshotów całego serwera.
W przypadku backupu Pleska w razie potrzeby możesz wybrać jakie rzeczy chcesz przywrócić. Np. same bazy danych. Zatem backup ten jest bardziej elastyczny.

W przypadku przywracania kopii z snapshota, cały serwer, a co za tym idzie wszystkie strony, bazy danych, maile itd. są przywraca do stanu z czasu wykonania snapshota. Zatem backup ten jest mniej elastyczny.

Dlatego warto mieć obydwa rodzaje backupu serwera, ponieważ w zależności od okoliczności bardziej może być przydatna kopia bezpieczeństwa Plesk lub snapshot.
Możesz wtedy spać spokojnie, nie objawiając się utraty danych lub dostępu do nich, ponieważ masz robiony backup na dwóch poziomach. Na poziomie panelu Plesk oraz na poziomie infrastruktury serwera.

Podsumowanie

Jest takie powiedzenie, że ludzie dzielą się na dwie kategorie:

  • na tych, którzy robią kopie bezpieczeństwa,
  • i na tych, którzy będą robić kopie bezpieczeństwa.

Nie będę silił się tutaj na banały w stylu „kopie bezpieczeństwa ratują życie”.

Zazwyczaj każdy wie, że powinien mieć kopie bezpieczeństwa, ale nie zawsze znajduje chęć lub czas, aby poprawnie je skonfigurować lub też przeszkodą są koszty.

Ta wymówka jest już nieaktualna. Skonfigurowanie w Plesku cyklicznych kopii bezpieczeństwa jest proste, zajmuje dosłownie chwilę i co ważne opłaca się pod względem kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *