Co to jest Amazon Route 53

Co to jest Amazon Route 53?

To usługa DNS w chmurze Amazon cechująca się wysoką dostępnością oraz skalowalnością. Usługa ta tłumaczy nazwy domen na adresy IP w celu kierowania ruchu do Twojej witryny. Mówiąc prosto, konwertuje adres jak www.strona.pl, na adres IP takie jak 12.23.34.45, który jest zrozumiały dla systemów informatycznych.

Jak zintegrować Route 53 z Plesk

Wybierz z panelu Pleska zakładkę „Rozszerzenia”, a następnie w polu wyszukiwania wpisz „Route 53” i wybierz rozszerzenie o tej nazwie.

Teraz kliknij „Zainstaluj za darmo”.

Po zakończonej instalacji kliknij przycisk „Otwórz”.

Ogólnie, aby połączyć usługę Route z Pleskiem, konieczne jest utworzenie w Amazonie konta, z ograniczonym dostępem (konto tylko z dostępem do tej usługi). Można to zrobić za pomocą Amazon IAM.

Mamy tutaj dwie opcje do wyboru. Możemy to zrobić samodzielnie lub Plesk może to zrobić za nas. Druga opcja jest prostsza i szybsza, więc z niej skorzystamy.

Aby Plesk mógł zrobić wszystko za nas, będzie potrzebować danych dostępowych do naszego konta Amazon. Dane te nie są nigdzie w Plesku zapisywane i zostaną wykorzystane, tylko aby utworzyć konto IAM potrzebne dla naszej integracji.

W tym celu przejdź pod ten adres:
https://console.aws.amazon.com/iam/home?#/security_credentials

Następnie wybierz opcję „Continue to Security Credentials”.

Teraz wybierz zakładkę „Access keys” i kliknij przycisk „Create New Access Key”.

Zostaną utworzone „Access Key ID” oraz „Secret Access Key”. Zaraz Ci się przydadzą.

Wróć teraz do Pleska. Wprowadź wcześniej wygenerowane „Access Key ID” oraz „Secret Access Key”, zaznacz opcję „Włącz usługę Amazon Web Service Rout 53” i kliknij przycisk „Zaloguj”.

Plesk utworzył za Ciebie specjalne konto za pomocą IAM i połączył je z Twoim panelem Plesk. Jeżeli chcesz, to możesz wrócić teraz do panelu Amazona i skasować wcześniej utworzony klucz oraz sekretny numer, aczkolwiek nie musisz tego robić.

OK, idziemy dalej.

Wybierz teraz zakładkę „Zarządzanie Masowe”.

Kliknij „Synchronizuj wszystkie strefy”. Po kliknięciu wszystkie ustawienia DNS domen znajdujących się w Plesku zostaną zsynchronizowane z Amazon Route 53.

Teraz wybierz zakładkę „Zestawy do ponownego wielokrotnego użytku”.

Zobaczysz adresy DNS, które musisz ustawić u swojego rejestratora domen, dla każdej z domen z osobna.

Pamiętaj, że propagacja nowych serwerów nazw dla domeny może zająć do 72 godzin. Zatem będziesz musieć trochę poczekać, zanim domena zacznie korzystać z Route 53.

To wszystko!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *