|||

Jaki hosting wybrać w 2021 roku. Porównanie najlepszych rozwiązań

Każda aplikacja internetowa do działania potrzebuje hostingu. Niezależnie od tego, czy uruchamiasz sklep internetowy, stronę internetową lub inny projekt, staniesz przed wyborem odpowiedniego hostingu.

Czym jednak różnią się od siebie oferowane hostingi i najważniejsze, który hosting będzie najodpowiedniejszy do Twoich projektów?

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie są rodzaje hostingów,
  • czym się różnią,
  • jakie są ich zalety i wady,
  • jaki hosting najlepiej wybrać do danego projektu lub projektów.

Na początek musisz wiedzieć jedną rzecz. Każdy hosting do działania potrzebuje serwera. Serwer to taki komputer, który jest specjalnie przeznaczany do uruchamiania aplikacji w internecie.

Kiedy kupujesz hosting, to w praktyce wynajmujesz cały taki serwer, jego część lub też kilka serwerów.

Na rynku funkcjonuje kilka rozwiązań hostingowych, które różnią się od siebie sposobem, w jaki ten serwer lub serwery są Tobie wynajmowane.

Hosting współdzielony

Tak jak wspomniałem we wstępie każdy hosting do działania potrzebuje serwera. Kiedy kupujesz hosting współdzielony, to jak sama nazwa wskazuje współdzielisz taki serwer z innymi osobami.

Hosting współdzielony jest jak wynajmowanie akademika. Praktycznie wszystko jest współdzielone pomiędzy lokatorów.

Stabilność i bezpieczeństwo

Ten rodzaj hostingu jest współdzielony przez większą liczbę osób.

W praktyce przy hostingu współdzielonym najczęściej na jednym serwerze znajdują się tysiące aplikacji internetowych.

Teoretycznie wystarczy, że 10 stron zacznie zużywać 1/10 mocy obliczeniowej serwera każda, aby hosting przestał być wydajny i kłopoty z działaniem miały wszystkie strony na serwerze.

Dlaczego więc na hostingu współdzielonym serwer zazwyczaj jest dzielony pomiędzy tysiące stron?

Ponieważ przy hostingu współdzielonym operatorzy nie zakładają, że w tym samym czasie wiele stron zacznie zużywać całą moc obliczeniową serwera, co będzie skutkować spowolnieniem i kłopotami w działaniu wszystkich stron internetowych lub ich całkowitą niedostępnością.

Nazywa się to oversellingiem i nie ma co się oszukiwać, prawda jest taka, że każdy współdzielony hosting stosuje overselling.

Na hostingu współdzielonym możesz też spotkać się z tym, że niektóre funkcje są niedostępne.

Jest to spowodowane tym, że dostęp do niektórych funkcji może zostać wykorzystany przez niektórych klientów do zdestabilizowania pracy całego serwera, a co za tym idzie niedostępności wszystkich stron na serwerze.

Co to jednak oznacza w praktyce? W praktyce oznacza to, że niektóre aplikacje lub dodatki do aplikacji mogą nie działać, ponieważ do działania wymagają określonych funkcji.

Przykładowa wtyczka do WordPressa EWWW Image Optimizer. Jest to wtyczka, za pomocą której bezpłatnie możesz zoptymalizować wszystkie zdjęcia na swojej stronie. Wtyczka ta do poprawnego działa wymaga dostępu do funkcji ”exec()”. Funkcja ta na większości hostingów współdzielonych jest wyłączona, przez co po instalacji wtyczki zobaczysz taki oto komunikat:

Co ciekawe, hosting współdzielony może mieć zarazem najlepszy, jak i najgorszy stosunek ceny do jakości.

Najlepszy, jeżeli serwer nie jest przeładowany witrynami, a współużytkownicy serwera nie sprawiają kłopotów.

Najgorszy, jeżeli hosting jest przeładowany lub sąsiedzi na serwerze sprawią kłopoty.

To, w jaki sposób zaprojektowany jest hosting współdzielony sprawia, że tak naprawdę nigdy do końca nie możemy być pewni, co dostajemy. Nawet jeżeli hosting działa sprawnie w momencie zakupu, nie mamy gwarancji, że przez kłopotliwych sąsiadów nie zacznie zwalniać co jakiś czas, a my nie przebywając cały czas na stronie, nie mamy możliwości wychwycenia tego faktu.

Skalowalność

Aplikacje internetowe (strony, sklepy itp.) zainstalowane na hostingu zużywają zasoby serwera podobnie jak aplikacje zainstalowane na Twoim osobistym komputerze czy na smartphonie.

Z czasem, kiedy np. Twój sklep internetowy będzie się rozwijać lub liczba stron założonych dla klientów będzie wzrastać, będzie też wzrastać zapotrzebowanie tych aplikacji na zasoby hostingu.

Najważniejszą rzeczą, jaką musisz zapamiętać, jeżeli chodzi o hosting jest to, że nie ma nielimitowanych hostingów.

Możesz się o tym przekonać, jeśli Twoje aplikacje zainstalowane na koncie hostingowym zaczną zużywać za dużo zasobów serwera.

Możesz wtedy dostać wiadomość od operatora hostingu, że musisz usunąć część plików ze swojego konta, przejść na wyższy pakiet lub przejść na VPSa. Może też się zdarzyć, że Twoje strony zaczną wolno działać, całkowicie przestaną działać lub też Twoje konto zostanie zablokowane.

Możesz też mieć możliwość dokupienia część zasobów, a części nie, np. będzie możliwe zwiększenie przestrzeni dyskowej, ale nie będzie możliwe zwiększenie mocy obliczeniowej (RAM, CPU).

Dlatego niestety nie da się jednoznacznie określić czy hosting współdzielony jest skalowalny, ponieważ w dużej mierze zależy to od podejścia danego operatora hostingowego.

Dla kogo odpowiedni jest hosting współdzielony?

Hosting współdzielony to najlepszy i często jedyny wybór, jeżeli dysponujesz ograniczonym budżetem. Jest to też niezły wybór, jeżeli szukasz czegoś o dobrym stosunku ceny do jakości. Musisz tutaj jednak pójść na pewne kompromisy jak niepewność co do rzeczywistych oferowanych zasobów.

VPS (Virtal Private Server) – Wirtualny Serwer Prywatny

W przypadku hostingu VPS dalej dzielisz serwer z innymi użytkownikami serwera, aczkolwiek dzięki zastosowaniu technologii wirtualizacji, oddzielenie od innych „współlokatorów” serwera jest dużo lepsze niż w przypadku hostingu współdzielonego.

Wynajmem VPS’a jest jak wynajem własnego mieszkania. Dalej współdzielisz budynek z innymi osobami, aczkolwiek masz już własne lokum z pokojem, sypialnią, łazienką i kuchnią dostępnymi tylko dla Ciebie.

W przypadku VPS’a masz też większą kontrolę nad tym, jakie funkcję są włączone na hostingu. Spokojnie możesz aktywować funkcję exec() lub też inną, która jest potrzebna danej aplikacji.

Innymi słowy, masz nie tylko mieszkanie, ale również możesz je urządzić po swojemu.

VPS’y dzielą się na dwa rodzaje:

VPS zarządzany – o odpowiednią konfigurację serwera również pod względem bezpieczeństwa oraz aktualizacje oprogramowania serwera troszczą się osoby lub firma zarządzająca VPS’em.

VPS niezarządzany – w przypadku niezarządzanego VPS’a samemu należy zadbać o instalację oprogramowania serwera, o jego prawidłową konfigurację w tym bezpieczeństwa oraz aktualizacje oprogramowania.

W obydwu przypadkach VPS’a zarządzanego oraz niezarządzanego o sprawność działania serwera na którym znajduje się nasz VPS dba firma, która to dostarczyła Ci VPS’a.

Stabilność i bezpieczeństwo

W przypadku VPS w dalszym ciągu możliwy jest overselling jak w przypadku hostingu współdzielonego. W dalszym ciągu może też występować problem „hałaśliwych sąsiadów”, którzy zakłócają prace całego serwera.

Jednak dzięki zastosowaniu technologii wirtualizacji, hosting VPS zapewnia znacznie lepszą izolację od innych użytkowników, a co zatem idzie dużo lepsze bezpieczeństwo i stabilność hostingu.

Skalowalność

VPS zazwyczaj zapewnia częściową skalowalność i w razie potrzeby pozwala zwiększyć moc obliczeniową poprzez przejście na „wyższy pakiet” VPS’a.

Oznacza to, że możesz zazwyczaj zacząć od najtańszego VPS’a z oferty danego operatora. Z czasem, gdy aplikacje (strony, sklepy itp.) zainstalowane na VPS’ie zaczną zużywać coraz więcej zasobów, to możesz przejść wtedy na wyższą ofertę z dodatkowymi zasobami obliczeniowymi (RAM, CPU).

Zazwyczaj nie ma jednak możliwości powrotu do niższego pakietu. Zatem jeśli ruch na Twoich aplikacjach spadnie i zaczną zużywać mniej zasobów, to nie będziesz mieć możliwości zmniejszenia pakietu VPS’a.

Dodatkowo skalowalność VPS’a jest ograniczona przez zasoby. Tradycyjny VPS to serwer fizyczny podzielony na kilka mniejszych serwerów wirtualnych. W praktyce oznacza to, że skoro dzielimy serwer z innymi osobami, to zasoby do jakich możemy zwiększać moc obliczeniową VPS’a są zazwyczaj mocno ograniczone, ponieważ operator hostingu musi też zapewnić moc obliczeniową innym użytkownikom znajdującym się na serwerze. Obrazując to zastosowaną wcześniej analogią, jeżeli wszystkie mieszkania w budynku zostały sprzedane, to zarządca ma ograniczone możliwości powiększenia Twoich zasobów.

Dla kogo odpowiedni jest serwer VPS

Serwer VPS to bardzo dobry wybór dla początkujących projektów oraz takich, które wymagają średniej mocy obliczeniowej.

Sprawdzi się zarówno u początkujących profesjonalistów zakładających strony internetowe, startujących agencji interaktywnych czy właścicieli małych i średnich sklepów internetowych.

Skalowalność tego rozwiązania jest ograniczona, aczkolwiek rekompensuje nam to niższa cena w stosunku do technologii chmury, o której później.

Serwer Dedykowany

Serwer Dedykowany jest jak kupno własnego domu. Cały serwer jest tylko do naszej dyspozycji.

Serwer dedykowany zapewnia też dużą moc obliczeniową, dlatego będzie w stanie sobie poradzić przy nagłym wzroście liczby zakupów w naszym sklepie internetowym lub gdy strony klientów nagle zaczną generować większy ruch.

Tutaj również spotkasz się z dwoma rodzajami hostingu dedykowanego:

Serwer dedykowany zarządzany – o odpowiednią konfigurację serwera również pod względem bezpieczeństwa oraz aktualizacje oprogramowania serwera troszczy się osoba lub firma zarządzająca serwerem. Dodatkowo firma ta zajmuje się monitorowaniem sprawności poszczególnych podzespołów.

Serwer dedykowany niezarządzany – w przypadku niezarządzanego serwera samemu należy zadbać o instalację oprogramowania, o jego prawidłową konfigurację w tym bezpieczeństwa, aktualizacje oprogramowania oraz monitorowanie sprawności działania podzespołów serwera.

Skalowalność

Serwer dedykowany nie jest skalowalny.

Oznacza to, że jeśli będziesz potrzebować więcej mocy obliczeniowej, konieczna będzie migracja na nowy serwer dedykowany.

Możesz wynająć serwer o większej mocy obliczeniowej, aby uniknąć późniejszych migracji, musisz jednak pogodzić się wówczas z faktem, że spora część zasobów serwera (za które cały czas płacisz) nie będzie wykorzystywana.

Stabilność i bezpieczeństwo

Dostępność hostingu na serwerze dedykowanym zazwyczaj jest bardzo dobra. Przerwy w działaniu mogą wywołać awarie podzespołów serwera (np. awaria dysku).

Dla kogo odpowiedni jest serwer dedykowany?

Serwer dedykowany to dobre rozwiązanie, jeżeli potrzebujesz do swoich projektów dużej mocy obliczeniowej i nieistotna jest dla Ciebie skalowalność. Jednocześnie nie stanowi dla Ciebie problemu, iż płacisz za niewykorzystywane, rezerwowe, nadmiarowe zasoby.

Chmura

W przeciwieństwie do VPS’ów oraz serwera dedykowanego, jeżeli wybierzesz hosting w chmurze, to Twój hosting nie będzie powiązany tylko i wyłącznie z jednym serwerem, ale będzie wykorzystywał wiele serwerów fizycznych.

Takie rozwiązanie niesie ze sobą kilka korzyści, o których zaraz Ci napiszę.

Chmura, tak jak VPS’y oraz serwery dedykowane może być zarządzana oraz niezarządzana.

Stabilność i bezpieczeństwo

Chmura jako jedna z wymienionych typów hostingu ma status wysokiej dostępności (High Availability).

Tak jak wspomniałem, chmura nie jest powiązana tylko i wyłącznie z jednym serwerem fizycznym, zatem jeżeli jeden z komponentów serwera przestanie działać (np. dysk, procesor itp.), to jego obowiązki przejmie inny serwer, a Twój hosting będzie cały czas dostępny.

Chmura również wykorzystuje technologię wirtualizacji, aby odizolować Twoje konto od innych użytkowników chmury, a co za tym idzie zwiększa to bezpieczeństwo i stabilność.

Skalowalność

Chmura jest wysoce skalowalna.

Możesz swobodnie zwiększać moc obliczeniową oraz zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową wedle aktualnych potrzeb.

Nie występuje tu też problem z ograniczonymi zasobami, do których możesz zwiększać moc obliczeniową tak jak w przypadku tradycyjnych VPS’ów. Moc obliczeniowa, do jakiej możesz zwiększyć swój serwer w chmurze, jest porównywalna z mocą obliczeniową serwerów dedykowanych.

Jest też możliwość zmniejszenia mocy obliczeniowej w razie potrzeby i płacenia mniej za chmurę.

Kiedy wynajmujesz chmurę, możesz płacisz tylko za te zasoby, których aktualnie potrzebujesz.

Niestety przy chmurze nie mogę już użyć analogii z nieruchomością. Gdybym chciał porównać chmurę do nieruchomości, to byłby to dom, który potrafiłby dostosowywać się do naszych aktualnych potrzeb. Na początku, gdy nasze potrzeby są niewielkie byłby niewielkim domkiem z pokojem kuchnią i łazienką. Z czasem jak rodzina powiększałaby się, dom rozbudowałby się o dodatkowe pokoje, łazienkę i sypialnie.

Analogicznie możesz zacząć od niewielkiej chmury i z czasem zwiększać jej wszystkie zasoby, moc obliczeniową dostosowując je do aktualnych potrzeb.

Byłby to też dom, który potrafiłby się powiększyć na święta, aby pomieścić wszystkich członków rodziny, którzy zjeżdżają się z tej okazji, a następnie zmniejszyć po świętach, aby dodatkowe pomieszczenia nie stały puste i nie generowały dodatkowych kosztów utrzymania.

Identycznie jak możesz zwiększyć moc obliczeniową chmury związaną z większą ilością zamówień w Twoim sklepie lub na stronach Twoich klientów związaną z okresem świątecznym, innym sezonowym wydarzeniem lub promocją. A następnie zmniejszyć do aktualnych potrzeb i nie płacić za utrzymanie dodatkowych niewykorzystywanych zasobów.

Byłby to też dom, w którym każda zepsuta część automatycznie bez zwłoki byłaby zastępowana przez działającą. Przykładowo zepsuty kran sam wymieniałby się na nowy, bez zamawiania i czekania na hydraulika oraz przerwy w dostępie do wody na czas naprawy.

W chmurze, awaria jednego z podzespołu serwera automatycznie jest przejmowana przez inny podzespół, bez przerw w dostępie do usług dla Ciebie i Twoich Klientów.

Domów niestety takich nie ma. Jeszcze. Chmura już jest.

Dla kogo odpowiednia jest Chmura

Chmura sprawdzi się w większości projektów niezależnie od ich wielkości. Dzięki swej elastyczności dostosuje się do aktualnych naszych potrzeb na zasoby i moc obliczeniową, przez co możesz płacić tylko za to, czego aktualnie potrzebujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *